EC A TC Šamorín/2024

Juraj Odkladal s veľkým úspechom na domácej pôde na Európskom pohári v Šamoríne

Slovenský zväz judo prvý krát v histórii samostatnosti organizoval počas tretieho marcového víkendu Európsky pohár dorastencov a dorasteniek. Toto prestížne podujatie sa uskutočnilo v priestoroch novo zrekonštruovaného Oktagon gym v Šamoríne. Tohto turnaja sa zúčastnilo 21 štátov a počas dvoch dní si zmeralo sily až 527 pretekárov. Judo Club AŠK Slávia Trnava vyslal na toto podujatie doposiaľ najpočetnejšiu výpravu a to až 10 pretekárov pod vedením trénerky Ivany Komlóšiovej a Jozefa Svátka. Najväčšie nádeje trnavský klub vkladal do Juraja Odkladala (medailistu z Európskeho pohára v Györi), ktorý sa s touto úlohou vysporiadal ukážkovo. V konkurencii 56 pretekárov z 21 krajín si vybojoval striebornú medailu. Tréner Svátek sa na začiatok vyjadril: ,,Príprava Juraja na tento turnaj však nezačala práve najlepšie, keďže od februára lavíroval so zlomeným malíčkom na ľavej nohe. Do kimona sa mohol obliecť iba 2 týždne pred súťažou, takže príprava prebehla skôr v posilňovni. Ale som nesmierne rád, že to takto výborne zvládol a touto medailou si zabezpečil nomináciu na Majstrovstvách Európy dorastencov v Bulharsku.“

Cesta za striebornou medailou

Odkladal ako nasadená dvojka turnaja vo váhovej kategórii do 66 kg mal prvé kolo voľné. V druhom kole čakal na víťaza  zápasu medzi gruzínskym a chorvátskym pretekárom. Víťazom zápasu sa stal Nikola Hazi - Veljkovic z Chorvátska. Náš reprezentant od začiatku zápasu s týmto chorvátskym pretekárom všetkým ukázal, že boj o medailu, myslí na domácej pôde vážne. Po jeden a pol minúte hádzal súpera na svoju osobnú techniku ogoshi za čo dostal wazari a po ďalšej minúte hodil súpera na techniku uchimata na druhé wazari. V treťom kole čakal na slovenského reprezentanta súper z Izraela Shahaf Levin.  Zápas trval len 40 sekúnd, keď Odkladal znova hádzal svoju osobnú techniku ogoshi a to priamo na ippon a postupoval do ďalšieho boja. Vo štvrťfinále turnaja čakal na Odkladala rumunský pretekár Ionut Raducanu. Tohto pretekára veľmi dobre poznal z iných turnajov a vedel, že sa jedná o silového typu pretekára. Túto stránku mu náš pretekár dokázal svojim pohybom vykrývať a po dve a pol minútach zápasu po naznačovanom nástupe súpera do techniky kata guruma Odkladal kontroval technikou ouchi gari priamo na ippon.  Tréner Svátek sa vyjadril k semifinálovému zápasu, kde poznamenal, že to bolo pre jeho zverenca podstatne ťažšie: ,,Juraj od začiatku zápasu ukazoval, že chce zabojovať o ten najcennejší kov. Na ukrajinského pretekára Illiu Nazarenka sme sa pripravovali takticky. Dohodnutej  taktiky sa držal od prvej sekundy, ale bolo vidieť, že obaja pretekári chcú postúpiť a nechali v zápase všetko. Po takmer deväť minútovom zápase v nadstavenom čase Juraj hodil súpera na techniku sumigaeshi, za ktorú dostal wazari a následne prešiel do držania, čo mu zabezpečilo postup do finále.“

Svojho premožiteľa sobotný deň našiel Odkladal až vo finále, kde podľahol ďalšiemu ukrajinskému pretekárovi Oleksandrimu Martynchuku po tri a pol minútach zápasu.

Tréner Svátek, ktorý viedol Juraja Odkladala počas turnaja, ohodnotil celkový výkon svojho pretekára: ,,Juraj znova ukázal ako má bojovať reprezentant a to ešte aj na domácej pôde. Škoda toho finále, ale tam sa odzrkadlil tréningový deficit spôsobený zranením. Ale pre nás sú toto len kontrolné turnaje na našej ceste za naším cieľom. “ dodal záhadne.

Ostatným pretekárom sa už tak nedarilo a v silnej  konkurencii sa nedokázali presadiť.

Jurajovi Odkladalovi sme položili aj my niekoľko otázok:

Ako si vnímal štart na domácej pôde?

,,Bola to pre mňa nová skúsenosť, keďže európsky pohár dorastencov som na Slovensku ešte nezažil. Veľmi sa mi páčila domáca atmosféra.“

Ktorý zápas bol pre teba najťažší?

,,Bol to semifinálový zápas proti súperovi z Ukrajiny.“

Čo ti pomohlo sústrediť sa celý deň ?

,,Snažil som sa nemyslieť veľmi dopredu , stále som sa sústredil iba na zápas, ktorý ma čaká.“

Aké si mal bezprostredné pocity po turnaji?

,,Mrzela ma prehra vo finále, ale určite ma to motivuje zapracovať na chybách, aby som sa zlepšoval. Chvíľu mi trvalo potešiť sa z tohto výsledku, pretože po celom dni som bol unavený a už sa veľmi nešlo tešiť. Spracoval som to celé neskôr, keď si oddýchlo telo aj hlava“

Vieme o komplikácii počas prípravy na tento turnaj. Môžeš nám k tomu niečo povedať?

,,Trochu mi zranenie skomplikovalo možnosti pripraviť sa na turnaj ešte lepšie, ale takýto spôsob prípravy som absolvoval aj pred európskym pohárom v Györi, pred ktorým som mal rovnaký problém. Ale som rád, že som pre seba, pre klub a pre Slovensko vybojoval striebornú medailu“

Jurajovi posielame veľkú gratuláciu a prajeme mu veľa úspechov na ďalších turnajoch!