MT a VT Olomouc - Prostejov CZE/2024

Úspešný víkend pre Judo Club AŠK Slávia Trnava na medzinárodnom turnaji v Prostejove

Víkendový medzinárodný turnaj (20.1.2024) pod názvom ,,Pohár Nadějí" hostil až 464 pretekárov z 8 krajín a 105 klubov. Boje o medaily prebehli na piatich tatami. Účastníci mali možnosť konfrontovať sa s pretekármi zo štátov: Poľsko, Ukrajina, Francúzska, Slovinska, Kazachstanu a tiež s reprezentantmi z Českej republiky a Slovenska. V konkurencii si zmerali sily aj džudisti z Judo Clubu AŠK Slávia Trnava pod vedením trénera Jozefa Svátka a vedúceho družstva Stanislava Odkladala. Tento turnaj bol v znamení zahájenia súťažnej sezóny 2024 a mal pre nás trénerov kontrolný charakter po zimnej príprave.

Odkladal zlatý v dorasteneckej kategórii

Juraj Odkladal si vybojoval zlatý kov v hmotnostnej kategórii do 66 kg, kde štartovalo celkovo 44 pretekárov. Absolvoval päť zápasov a poradil si so všetkými svojimi súpermi. Prvé kolo mal voľný žreb, keďže bol nasadený ako jednotka vo váhovej kategórii. V druhom a treťom zápase s Poliakom a Čechom hádzal do jednej minúty a odchádzal víťazne. Štvrtý duel vyhral nad pretekárom z Teplíc v nadstavenom čase. Semifinále si poradiť s pretekárom Rusnakom z Judo Beskydy a vo finále nezaváhal nad Resutikom z USK Praha. Po vydarenom dni mohol vystúpiť na najvyššiu priečku a vybojoval si prvé zlato v novej sezóne.

Scheffel strieborný v mužskej kategórii

Oliver Scheffel zápasí aktuálne ešte v juniorskej kategórii, ale v Prostejove nastúpil vo vekovej kategórii mužov do 90 kg. Absolvoval tri zápasy a poradil si s pretekárom z USK Praha a Ukrajiny. Vo finále sa stretol so skúsenejším pretekárom Musilom, ktorý dlhé roky fungoval a dosahoval veľké výsledky v Českej seniorskej reprezentácii. Scheffel bohužiaľ nezareagoval na súperove techniky tomo-nage a padol na dvakrát na wazari. Napriek tomu náš junior sa mohol tešiť zo striebornej medaile zo 16 pretekárov vo váhe.

Dekan prispel piatym miestom

Roman Dekan, tiež prvým rokom junior vyskúšal seniorskú kategóriu a vo vyššej váhovej kategórii z predchádzajúcej sezóny a štartoval vo váhe do 73 kg. Absolvoval šesť ťažkých duelov. Štyri sa mu podarilo vyhrať a v dvoch zápasoch ťahal za kratší koniec. V celkovom hodnotení mu to vyšlo na konečné piate miesto z 34 prihlásených pretekárov vo váhovej kategórii. Porazil pretekárov z Ukrajiny, Českej republiky z Ostravy a Pro Sport Teplice a tiež skúseného pretekára z Francúzska.

Pekná bojovnosť ďalších trnavských pretekárov

Síce na medailové umiestenia nedosiahli dorasteneckí pretekári: Martina Drdáková do 63 kg, Samuel Brisuda do 66 kg a Denys Pushkarov do 81 kg, ale zaznamenali na svoje konto cenné  víťazstvá a obsadili všetci traja solídne siedme miesta. Drdáková absolvovala päť zápasov (3 krát výhra, 2 krát prehra), Samuel Brisuda absolvoval päť zápasov (3 krát výhra, 2 krát prehra) a Denys Pushkarov absolvoval taktiež päť zápasov (3 krát výhra, 2 krát prehra).

Dorastenec Matej Rajnic do 50 kg obsadil 9. miesto (1 krát výhra, 2 krát prehra).

Tréner Jozef Svátek sa vyjadril: ,,Týmto turnajom sa nám začala súťažná sezóna 2024 a bol to dobrý vstup do novej sezóny. ,,Musím chlapcov a dievčatá pochváliť za svedomitosť v príprave a nasadenie v zápasoch.  Odkladal, Scheffel a Dekan ukázali veľký repertoár techník a využili aj svoju výbornú kondíciu na prekvapenie svojich súperov. Ukazovali svoju silu v boji v postoji a tiež v boji na zemi, kde svojim súperom nedali najmenšiu šancu. Som s nimi spokojný.“

"Po turnaji sa naši dorasteneckí pretekári zúčastnili dvojdňového tréningového procesu. Náplň sústredenia bola zameraná na zápasenie, kde sme si mohli zmerať sily so skúsenejšími pretekármi s cieľom napredovať v novej sezóne." dodal tréner Jozef Svátek.