MT a VT Apolon Open Maribor SLO/2024

Matejková zlatá, Rajnic a Chrvala strieborní na prestížnom turnaji v Maribore/2024

Cez víkend (11.5.-12.5.) sa v slovinskom Maribore konal medzinárodný turnaj v džude, ktorého sa zúčastnilo 991 pretekárov. Počas dvoch dní si zmerali sily džudisti zo 117 klubov a 18 štátov. Pretekári Judo Clubu AŠK Slávia Trnava štartovali pod vedením trénerky Ivany Komlóšiovej. Celkovo sme získali jedenkrát prvé miesto, dvakrát striebro a jedenkrát deviate miesto.

Skvelé výkony podali v kategórii U18 Teresa Matejková vo váhovej kategórii do 44 kg a Matej Rajnic vo váhovej kategórii do 50 kg. Matejková vystúpila na najvyššiu priečku a získala zlato, Rajnic vybojoval striebornú pozíciu. Medailovo sa podarilo uchytiť aj pretekárovi v kategórii  U14, kde bodoval Matúš Chrvala do 46 kg, ktorý skončil na striebornej priečke. V U16 kategórii skončil na 9. mieste Andrej Dekan do 55 kg.

Teresa Matejková zápasila v FU18 vo váhovej kategórii do 44 kg a absolvovala dva súboje. V prvom kole zdolala v riadnom hracom čase pretekárku z Chorvátska. Hádzala súperku na svoju osobnú techniku a dostala protivníčku do držania na zemi, kde už súperke nedala najmenšiu šancu utiecť. V druhom opakovanom zápase s tou istou pretekárkou si víťazstvo Matejková ustrážila taktickým bojom a týmto výborným výkonom si odnášala z turnaja zlatú medailu.

Matej Rajnic štartoval v MU18 vo váhovej kategórii do 50 kg, kde bojovalo celkovo 9 pretekárov. V prvom kole zdolal pretekára zo Švajčiarska. V zápase ukázal pekne prevedenú techniku sumi gaeši, ktorú rozhodcovia ohodnotili na wazari, Tesne pred koncom zápasu náš pretekár ešte prekvapil hodom na osoto-gari na ippon. V druhom kole si poradil v nadstavenom čase v súboji s talianskym pretekárom na techniku tomoenage na ippon.  Vo finále zaváhal nad pretekárom z Bulharska, kde si náš reprezentant neustrážil dva nástupy na seoinage. Napriek tomu strieborná pozícia je výborný výsledok v podaní Rajnica.

Matúš Chrvala štartoval v MU14 vo váhovej kategórii do 46 kg, kde súťažilo celkovo 37 pretekárov a absolvoval až päť zápasov. V prvom duely zdolal pretekára z Izraela, kde hádzal dvakrát svoju osobnú techniku na ippon. V druhom a treťom kole si poradil s pretekárom z Poľska a Chorvátska. V semifinále vyhral nad reprezentantom z Českej republiky na krásne hodenú kaešiwazu na ippon.  Finále nastúpil proti pretekárovi z Montenegra, kde náš reprezentant ťahal za kratší koniec.  Po celodňovom vystúpení  obsadil výborné druhé miesto.

Andrej Dekan zápasil v MU16 vo váhovej kategórii do 55 kg, kde súťažilo 32 pretekárov a absolvoval štyri ťažké zápasy. V prvom kole zdolal pretekára z Chorvátska. V druhom kole si opäť poradil s chorvátskym súperom na ippon. Nášmu pretekárovi nevyšiel zápas o víťaza skupiny s Pancnerom a v opravných bojoch nad Víšekom, obaja z Českej republiky. Po dvoch výhrach a dvoch prehrách obsadil bodované deviate miesto.

Po dvojdňovom turnaji naši pretekári absolvovali sústredenie, ktoré bolo zamerané na randori a mohli si porovnať sily s kvalitnými súpermi z Izraela, Montenegra, Talianska, Chorvátska, Českej republiky, Srbska, Bulharska a domáceho Slovinska.