MT Brno cup/CZE 2019

Džudisti Dekan a Drdáková začali sezónu úspešne

Víkendový Medzinárodný turnaj džuda v Brne hostil 735 pretekárov, zo 135 klubov a z 9 krajín. Súťaž si nenechali ujsť džudisti z Rakúska, Poľska, Ukrajiny, Chorvátska, Litvy, Slovinska, Nemecka, Veľkej Británie a Maďarska. V silnej konkurencii si zmerali sily aj džudisti z AŠK Slávia Trnava. Úspešný štart v novej sezóne, pod vedením Ivany Komlóšiovej a Ivana Hrnčiara, zahájili cennými kovmi v kategórii mladšie žiačky do 57 kg Martina Drdáková a starší žiak Roman Dekan v kategórii do 38 kg. Zaznelo aj dva krát bodovacie piate miesto v podaní staršieho žiaka Radovana Horvátha a juniorky Vanessy Matlákovej. V turnaji klubov v žiackej kategórii si Trnavskí pretekári vybojovali 14. miesto z celkového počtu 85 klubov.

Cesta za zlatou medailou

Dekan štartoval vo váhe, kde bojovalo celkovo 13 pretekárov a absolvoval štyri duely. V prvom zápase sa stretol s českým reprezentantom, kde náš pretekár hádzal svoju osobnú techniku seionage na wazari a súpera udržal na ippon na zemi. V druhom kole nastúpil proti Zitovi z Prahy, kde bilancia vzájomných zápasov hovorila v prospech Dekana. Celý duel bol napínavý až do konca zápasu. Dekan tesne pred koncom duelu využil súperovu nepozornosť a hádzal na bodovaciu techniku a tak odchádzal z tatami víťazne. Semifinálový boj ukončil ipponom na kontra techniku a vo finále hádzal súpera už v prvých sekundách zápasu na o goši, čo znamenalo, že si odnáša ten najcennejší kov v podobe zlata. Trénerka Komlóšiová zhodnotila výkony svojho pretekára pozitívne: ,,Roman vkročil do novej sezóny veľmi dobre. Zlatá medaila z takéhoto prestížneho turnaja je pozitívny výsledok. Roman momentálne kraľuje celému slovenskému rebríčku vekovej kategórií starších žiakov a apeluje na svoje druhé ocenenie ,,Najlepší džudista roka 2019“.

Zabojoval aj Horváth

Jeho tímový kolega Radovan Horváth štartoval v tej istej váhovej kategórii a k medailovým pozíciám mal tiež veľmi blízko.  V prvých dvoch zápasoch ukázal pekne prevedené osobné techniky s prechodom do newaza a odchádzal víťazne. Postup do finále mu prekazil domáci pretekár z Česka a Horváth mohol pomýšľať už len na bronzovú medailu. Boj o tretie miesto rozhodol v prospech súpera len jeden pasívny bod a Horváth napokon obsadil pekné bodovacie piate miesto.

Strieborná Drdáková

Prvý zápas naša reprezentantka nastúpila proti Zruckej z Česka. Drdáková po pol minúte zápasu hádzala prvé wazari na techniku uchimata a potvrdila víťazstvo ďalším pekným hodom tesne pred koncom časového limitu na ippon. V druhom kole vyhrala len tesným náskokom na pasívny bod súperky a postupovala do finále proti Ihnáčkovej. Napínavý boj o zlato bol vyrovnaný. Tesne pred koncom zápasu dostala naša džudistka pasívny bod, čo znamenalo, že musí zariskovať, aby zvrátila stav na svoju stranu. Koncovku zápasu lepšie zvládla súperka a Drdáková vystúpila na striebornú pozíciu.

Juniorka Vanessa Matláková skončila po troch zápasoch vo váhovej kategórií do 70 kg na bodovacom piatom mieste. V prvom kole zabojovala a zvíťazila na svoju aktivitu a osobné techniky, kde hádzala na dvakrát wazari.  V druhom zápase zaváhala s českou pretekárkou Kulikovou na ippon. V boji o bronz nestačila na pretekárku z Olomouca a odnášala si tak bodovacie piate miesto.