MT Grand Prix Považská Bystrica/2019

Trnavskí džudisti úspešne aj na GRAND PRIX v Považskej Bystrici

V sobotu sa konal medzinárodný turnaj v Považskej Bystrici, kde sa zúčastnilo celkovo 550 pretekárov z rôznych slovenských klubov, ale aj z Česka, Poľska, Ukrajiny, Slovinska, Rakúska, Estónska, Nemecka a Bieloruska. Judo Club AŠK Slávia Trnava pod vedením Ivany Komlóšiovej a Ivana Hrnčiara si priniesol celkovo deväť medailí. Z toho päť krát zlato, dva krát striebro, dva bronzové kovy a jedno bodovacie piate miesto. Tento turnaj bol posledný bodovaný do slovenských rebríčkov. Trnavskí džudisti si týmito bodmi polepšili a dostali sa tak medzi elitu najlepších džudistov za rok 2019.

V super mini kategórii sme mali zastúpenie v Matúšovi Chrvalovi. V prvom kole zaváhal s pretekárom z Lučenca v nadstavenom čase. V opravných bojoch si poradil s džudistami z Pezinka a z Dukly Banská Bystrica. Napínavý boj o bronz so skúsenejším ukrajinským pretekárom zvládol lepšie súper a síce náš pretekár na zisk medaile nedosiahol, ale po svojom výkone obsadil pekné bodovacie piate miesto.

V mini žiakoch zabojovali Andrej Dekan a Filip Brisuda, obaja vo váhovej kategórii do 34 kg. V tejto kategórii si zmeralo silu až 23 džudistov. Obaja Trnavčania absolvovali päť ťažkých bojov. Andrej Dekan vo svojich zápasoch ukázal techniku nôh a ohrozoval súperov s kontra technikami, čo mu prinieslo vytúžené zlato. Filip Brisuda sa popýšil v prvým dvoch kolách ipponami dňa na techniku uchimata a postupoval do duelov o medaile. V semifinále ho zastavil Otevřel z Českej republiky a nášho pretekára posunul do bojov o bronz. Napínavý zápas do poslednej sekundy dopadol v prospech Brisudu. Trnavčan síce prehrával ešte v posledných sekundách zápasu na wazari, ale zmobilizoval všetky svoje sily, zariskoval a hodil súpera s gongom na ippon, čo mu zabezpečilo tretiu pozíciu.

V mladších žiakoch zaznelo až tri krát zlato a dva krát striebro. Najcennejšiu zlatú medailu si vybojovali Juraj Odkladal, Samuel Brisuda a Martina Drdáková. Striebro si odnášala Ema Scheffel a Matej Rajnic. Odkladal svojich trénerov potešil s technikami na zemi, keď všetky svoje zápasy ukončil v boji newaza na ippon. Samuel Brisuda, žiak Strednej športovej školy J. Herdu si zapísal ďalší víťazný boj so svojim sokom Zvarom z Rimavskej Soboty. Tento ťažký semifinálový duel trval do nadstaveného času, kde si náš pretekár poradil so súperom na aktivitu. Vo finálovom zápase s Fedorom, taktiež z Rimavskej Soboty ukončil zápas na ippon po minúte zápasu na techniku kosoto-gake. Dve Trnavčanky, Drdáková a Scheffel štartovali v jednej váhovej kategórii do 57 kg. Drdáková podala svoj štandardný výkon a svojim súperkám nenechala najmenšiu šancu zvíťaziť. Ema Scheffel si vybojovala striebornú medailu. Rajnic štartoval vo váhovej kategórii do 30 kg a po troch výhrach a jednej prehre obsadil druhé miesto. V zápasoch ukázal pekne prevedené bloky na kontra techniky a ukončil zápasy v boji na zemi, kde nedal súperom žiadnu šancu.

V starších žiakoch bodoval Roman Dekan prvým miestom a Oliver Scheffel bronzovou medailou. Dekan mal náročnú úlohu v prvom kole, kde nastúpil proti pretekárovi Buzinkayovi z Pezinka. Náš pretekár si počkal na chyby súpera a hádzal ho dvakrát na kontra techniku. V druhom zápase ho čakal džudista z Českej republiky. Dekan ukázal ipponovú techniku uchimata a postúpil do ďalšieho boja o zlato. V poslednom zápase ani na sekundu nezaváhal a do minúty odchádzal víťazne. Svojim nasadením v zápasoch potešil trénorov aj Oliver Scheffel. V prvom kole zdolal pretekára zo Žiliny pekným hodom a držaním na zemi. V druhom kole sa stretol s neskorším víťazom kategórie a napínavý duel zvládol lepšie pretekár z Česka. V boji o bronz už nenechal nič na náhodu a ukončil zápas pred uplynutím časového limitu na ippon.

,,Deviatimi medailami naši pretekári potvrdili svoje kvality. Teší ma výkon Odkladala, bratov Dekanovcov a Brisudovcov. Roman Dekan a Juraj Odkladal apelujú na ocenenie džudista roka 2019 v mladších žiakoch aj starších žiakoch.  Naši dorastenci sa momentálne pripravujú na vrchol svojej sezóny - Majstrovstvá Slovenska v Michalovciach, ktoré sa uskutočnia už koncom októbra. Mladších a starších žiakov čaká Medzinárodná veľká cena v Kolárove, kde si môžu porovnať sily nielen so slovenskými pretekármi, ale aj s pretekármi zo zahraničia. Koncom októbra na naši najlepší a najskúsenejší džudisti po prvý krát predstavia na prestížnom turnaji v Nemeckom Frankfurte“ zhodnotila na záver trénerka Komlóšiová.