MT Galanta/2018

Trnavskí džudisti s veľkým úspechom na Medzinárodnom turnaji v Galante

V sobotu sa konal Medzinárodný turnaj v Galante v džude, kde sa zúčastnilo celkovo 605 pretekárov z 8 krajín: Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska, Rumunska, Ukrajiny, Litvy a mnohých slovenských klubov. Tento rekordný počet džudistov štartoval v kategóriách super mini, mini, mladší žiači, starší žiaci a nechýbal ani dorast. Za džudo klub AŠK Slávia Trnava pod vedením Ivany Komlóšiovej, Ivana Hrnčiara, Mateja Uhliara a Arpáda Szakácsa pretekári vybojovali celkovo 15 medailí z toho 2 x zlato, 5 x striebro, 8 x bronz a 5 x bodovacie 5. miesto.

Celodenný maratón duelov začali úspechom už žiaci v mini kategórií, kde si trnavskí pretekári vybojovali štyri cenné kovy. Raz striebornú medailu v podaní Emy Scheffel a trikrát bronzovú pozíciu od Teresy Matejkovej, Alexandra Horvátha a Mateja Rajnica. ,,Ema Scheffel ukázala pekne prevedenú kontru a súperku hádzala na ippon. Matejková a Horváth sa zlepšujú od turnaja k turnaju. Neustále ukazujú svoju bojovnosť a pevne verím, že si za ich snahu čoskoro odnesú najcennejšie zlato. Rajnic síce zaváhal v druhom kole, no v boji o bronz ukázal svoju silu proti maďarskému pretekárovi, ktorého dvakrát kontroval z techniky soeinage na ippon“ zhodnotila trénerka Komlóšiová.

V mladších žiakoch a žiačkach sa najviac darilo Martine Drdákovej, ktorá po troch víťazstvách vystúpila na najvyššiu priečku. V zápasoch ukázala svoju osobnú techniku uchimata a tiež uspela v boji na zemi, čo jej pomohlo k vytúženej zlatej medaile. Druhý najúspešnejší džudista v tejto vekovej kategórií bol Juraj Odkladal, ktorý absolvoval až štyri ťažké duely. V prvom kole porazil českého pretekára, v druhom zápase ho čakal protivník Rak z STU Bratislava, kde Odkladal ukázal taktický štýl boja, vyhral na aktivitu a postupoval do tretieho duelu. Zaváhal až vo finálovom zápase, kde lepšie zvládol koncovku pretekár z Rakúska, čo odsunulo Odkladala na druhú priečku.  Po nich nasledoval smolný prvý zápas Romana Dekana, ktorý nastúpil proti rumunskému džudistovi. Nesústredenosť trnavského pretekára v začiatku zápasu stála Dekana zlatú medailu. Neskôr zmobilizoval svoje sily a v ďalších dvoch zápasoch odchádzal víťazne. Dekan tým obsadil tretie miesto. V boji o bronz nestačili súperom Radovan Horváth a Samuel Miklovič a umiestnili sa tak na bodovacích piatych miestach.

Veľkú bojovnosť medzi staršími žiakmi ukázali Timur Hrnčiar, Samuel Rumanovič a Tomáš Študenc. Timur Hrnčiar po dvoch výhrach a dvoch prehrách vystúpil na bronzovú pozíciu. Vo váhovej kategórii do 66 kg bol najúspešnejší Rumanovič, ktorý ukázal v prvom zápase ippon dňa na svoju osobnú techniku nôh. V druhom kole si poradil s tímovým kolegom Študencom. Vo finálovom zápase nestačil na pretekára z Kolárova a odnášal si striebornú medailu. Študenc vo svojom prvom zápase ukázal svoje kvality pri technike soeinage. V boji o bronz čelil opäť kolegovi z AŠK Slávia Trnava Matejovi Vadrnovi, kde hádzal techniku na wazari a v zapätí ukončil zápas v držaní na zemi. Tým Študenc obsadil tretie miesto. Erik Kašťák a Matej Vadrna v tej istej váhovej kategórií obsadili bodovacie piate priečky.

V dorasteneckej kategórií AŠK Slávia Trnava získala jedenkrát zlato v podaní Patrika Drdáka a v ženskom zastúpení Vanessy Matlákovej a dorastenca Františka Drgoňa dve druhé miesta. S bronzom odchádzali Martin Bartošek a Andrej Krivošík. Komlóšiová sa vyjadrila: ,,Musím pochváliť nasadenie Drdáka. Snažil sa na žinenke tvoriť a bojoval dokonca. Finále ukončil do 20 sekúnd, kde hádzal svoju osobnú techniku sumi gaeši. Krivošík mal ťažké prvé kolo, kde natrafil na neskoršieho víťaza kategórie. V ďalších zápasoch však zabojoval a vystúpil tak na bronzovú pozíciu. Matláková sa presadila vo svojich zápasoch technikou osotogari, kde súperky hádzala na ippon.“

,,Taktiež by som chcela pochváliť bojovnosť Matúša Chrvalu, Olivera Šlahora a dvoch začiatočníkov Radovana Litváka a Maximiliána Martinoviča. Na medailové pozície síce nestačili, no ich nasadenie na žinenke ma veľmi potešilo. Najbližšie čaká mladších a starších žiakov medzinárodný turnaj v Martine a dorastencov tvrdá príprava na ďalšiu sezónu“ zhodnotila na záver Komlóšiová.